Tradičně ji uspořádala Nadace Partnerství, letos s finanční podporou Ministerstva životního prostředí - Fondu environmentální odbornosti Programu švýcarsko-české spolupráce. Letos poprvé se Dýňová slavnost rozšířila i na pozemek sester Boromejek (Boromejská zahrada). Ten je součástí areálu Otevřená zahrada od června letošního roku.

Soutěž o nejlepší dýňový koláč

Nabitý program pro děti i dospělé začal v 11 hodin. Návštěvníci měli možnost zakoupit si dýni a v připravených výtvarných dílnách si ji vyřezat. Každý „dýňový bubák“ pak mohl soutěžit a vyhrát jednu ze zajímavých cen. Dalším lákadlem byla oblíbená soutěž o nejlepší dýňový koláč. Přihlásilo se 29 koláčů, z nichž pak návštěvníci na základě ochutnávek volili ten nejlepší. „Bylo to těsné, ale nakonec vyhrál Podzimní cheesecake Anety Řezníkové. Na druhém místě skončily koláče dva, což bylo nečekané, ale naštěstí jsme byli připraveni. Celkově lidé hodnotili koláče velmi dobře a většina si opravdu pochutnala,“ uvedl za organizátory Roman Truksa z Nadace Partnerství.

Živá hudba i dýňové dobroty

Během dne probíhaly aktivity pro děti nejen na stanovištích výukové zahrady čtyř živlů. Děti pekly perníčky, vyráběly bylinková mýdla, skákaly v pytlech nebo zatloukaly dýně. Na řadu přišla i ukázka moštování známých moštů z Hostětína. A co nejvíc zaujalo dospělé? „I když byla zima, moc jsme si to tu užili. Kapela Tranzan, žonglér i vystoupení hráčky na ukulele stálo za to,“ prozradil návštěvník Zdeněk. Samozřejmě nechyběly dýňové pokrmy a moravské víno.
Dýňová slavnost symbolicky ukončila letošní sezonu. I když otevřeno je až do konce října. V budově pasivního domu navíc probíhá výstava Otta Plachta.

3 barevná přání v Otevřené zahradě
Komentovaná prohlídka
Klikni a daruj na rozvoj Boromejské zahrady