Vodní tok

Jak funguje říční krajina? Jak se se zvýšeným stavem vody vypořádá přehrada, lužní les a město? Co je to horní, střední a dolní tok? Jak se od sebe jednotlivé úrovně toku liší a jaké procesy tam převažují? Proč se v poslední době objevují na mnoha místech v ČR povodně?

Zachráníte město před povodní?

Toto rozsáhlé stanoviště nám postupně představuje jednotlivé části vodního toku, které umožňují interaktivní hru s proudem vody. Tok začíná horskou krajinou v podobě dvou spouští - z té horní proudí voda stále a živí tak průběžně celý tok. Avšak ve chvíli, kdy začne návštěvník pumpovat i vedle stojící pumpou, průtok vody se zvýší. Dubový rošt symbolizuje horské lesy - pojme určité množství vody, které pak pomalu upouští. Rošt má ale stejně jako lesy omezenou kapacitu a při mocném pumpování se začne voda více a více dostávat do oběhu. Součástí toku je i přehrada, kterou lze hrázním ventilem zcela vypustit a způsobit tak mocnou povodeň. Anebo z ní moudře upouštět, aby se vesnice v korytu těsně za přehradou nezatopila.

Na středním toku dominuje lužní les, plný tajemných meandrů i nenápadných zkratek, kde se voda může opět vylít a zachránit tak město pod ním. Pokud ani lužní les nezabere a nepojme všechnu vodu, mohou měšťané v dalším herním prvku, představujícím město, na poslední chvíli vodu odklonit kanály kolem města. Nebo mohou začít zoufale odsávat vodu pumpou ve snaze zachránit svoje spíže před bouřícím živlem.

Co se tady můžeme naučit

  • Proč a jak vznikají povodně: jak předcházet vzniku povodní a jak s nimi žít
  • Vodní proudění: fyzikální principy, měření průtoku, rychlosti proudění
  • Říční krajina: charakteristika jednotlivých částí vodního toku a krajiny kolem něj
  • Využívání říční krajiny: vodní energie a její využití pro lidstvo
  • Procesy v říční krajině: eroze, sedimentace


Vzdělávací centrum Otevřená zahrada provozuje Nadace Partnerství

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody.

Chcete oživit náměstí vašeho městečka? Potřebujete naplánovat cyklostezku? Chcete přilákat více turistů kvalitními službami a interpretací vaší historie? Záleží vám na dobré péči o zeleň? Chcete stavět zelený dům? Obraťte se na Nadaci Partnerství!
 

www.nadacepartnerstvi.cz  |  www.partnerstvi-ops.cz

Kontakt

Nadace Partnerství
Údolní 33, 602 00 Brno
[ zobrazit na mapě ]

tel.: +420 515 903 111
fax: +420 515 903 110
www.nadacepartnerstvi.cz
partnerstvi@nap.cz

podrobnější kontakty

logo-web.png
Otevírací doba
(od dubna do října)
 

po–pá  
08.00–18.00 

08.00–13.00   
výukové programy (vstup omezen)

so–ne
10.00
18.00

Pozn. Areál může být v rámci předem objednané akce uzavřen.
 

© 2014, Nadace Partnerství, všechna práva vyhrazena Powered by Kentico CMS Login