Síla větru

Jak vzniká vítr? Proč v horách fouká více než v nížinách? Jak působí větrné proudění na předměty a proč někdy některé předměty létají? Jak funguje větrná elektrárna? Kde všude můžeme využít sílu větru?

Jak nám to fouká?

V říši větru na návštěvníky čeká sestava dvou šlapacích generátorů a otočného větrníku. Každý návštěvník si může vyzkoušet vyšlapat vítr a zjistit si, kolik potu stojí výroba pár wattů. Výhodou je možná spolupráce zdatnějších i méně zdatných na výrobě větrného proudění. Větrník se na kloubu otáčí do dvou směrů – k digitálnímu anemometru, který dole ukazuje, jak silný vítr jsme si vytvořili, a k větrníku s horizontální osou, který musíme roztočit.

Stanoviště bude doplněno Funilem, který pouhým otočením knoflíku vyfoukne vítr s rychlostí až 150 km/h. Nabízí také možnost ofukovat různé výukové pomůcky nebo nechat levitovat balónek v proudu vzduchu. Tento objekt prozatím není součástí stanoviště.

Co se tady můžeme naučit

  • Energie větru: účinky větru při různých rychlostech, pozorování projevů vlastního "vyšlapaného" větru na anemometru a druhém větrníku
  • Princip větrné elektrárny: využití energie v minulosti a dnes
  • Vliv vzdušného proudění na předměty: základy aerodynamiky
  • Vítr v krajině: převládající vzdušná proudění, lokální větry, vliv reliéfu, nárazy větru, větrolamy, eroze, přizpůsobení organismů, rychlost větru podle projevů v krajině


Vzdělávací centrum Otevřená zahrada provozuje Nadace Partnerství

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody.

Chcete oživit náměstí vašeho městečka? Potřebujete naplánovat cyklostezku? Chcete přilákat více turistů kvalitními službami a interpretací vaší historie? Záleží vám na dobré péči o zeleň? Chcete stavět zelený dům? Obraťte se na Nadaci Partnerství!
 

www.nadacepartnerstvi.cz  |  www.partnerstvi-ops.cz

Kontakt

Nadace Partnerství
Údolní 33, 602 00 Brno
[ zobrazit na mapě ]

tel.: +420 515 903 111
fax: +420 515 903 110
www.nadacepartnerstvi.cz
partnerstvi@nap.cz

podrobnější kontakty

logo-web.png
Otevírací doba
(od dubna do října)
 

po–pá  
08.00–18.00 

08.00–13.00   
výukové programy (vstup omezen)

so–ne
10.00
18.00

Pozn. Areál může být v rámci předem objednané akce uzavřen.
 

© 2014, Nadace Partnerství, všechna práva vyhrazena Powered by Kentico CMS Login