Počasí a podnebí

Jaký je rozdíl mezi počasím a podnebím? Co nám umožňuje předpovídat počasí? Jak se chová klimatický systém Země? Jaký vliv na podnebí má rozložení pevnin a oceánů?

Slunečno, nebo oblačno? A jak asi bude v Brazílii?

Na stanovišti věnovaném počasí a podnebí najdeme řadu objektů. Největšími z nich jsou pohyblivé kontinenty, které umožňují vytvořit si vlastní podobu světa. Můžete si vyzkoušet poskládat všechny kontinenty do jednoho, tak jako tomu bylo kdysi! Nebo můžete pomocí nakreslených poledníků a rovnoběžek odhadnout, jaké počasí je právě teď v Brazílii nebo na Islandu. Najdeme zde také objekt, který jednoduchou formou simuluje chování klimatického systému naší planety a vybízí k diskuzi nad možnými následky klimatických změn. Páková houpačka nám umožní vyzkoušet si tíhu atmosféry, kterou si každý neseme na rameni. Zapuštěná šipka v zemi ukazuje trajektorii, kterou urazí pozorovatel na zemi při její rotaci za jednu milisekundu.

Zajímavostí stanoviště může být mosazný glóbus, který skrývá 3 displeje napojené na centrální počítač. Umožní nám přehrávat zajímavé smyčky týkající se klimatu, které se mohou postupně měnit a na návštěvníky tak může čekat vždy nějaké překvapení. Glóbus zatím není součástí stanoviště.

Co se tady můžeme naučit

Počasí a podnebí: jaký je mezi nimi rozdíl
Atmosféra: složení atmosféry, její význam, struktura a vliv člověka, globální cirkulace atmosféry
Počasí: měření základních meteorologických veličin, předpovídání počasí
Podnebí: rozmístění podnebných pásů na Zemi, rozdílné rozložení srážek a teplot na Zemi, vliv na vegetaci - biomy
Podnebné pásy Země: vliv rozložení pevnin, oceánů a oceánských proudů na podnebné pásy na Zemi, změny podnebí v minulosti
Fungování klimatu: vývoj klimatu v minulosti a v současnosti, vliv činnosti člověka, možné následky, jak funguje klimatický systém Země, klimadiagramy


Vzdělávací centrum Otevřená zahrada provozuje Nadace Partnerství

Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody.

Chcete oživit náměstí vašeho městečka? Potřebujete naplánovat cyklostezku? Chcete přilákat více turistů kvalitními službami a interpretací vaší historie? Záleží vám na dobré péči o zeleň? Chcete stavět zelený dům? Obraťte se na Nadaci Partnerství!
 

www.nadacepartnerstvi.cz  |  www.partnerstvi-ops.cz

Kontakt

Nadace Partnerství
Údolní 33, 602 00 Brno
[ zobrazit na mapě ]

tel.: +420 515 903 111
fax: +420 515 903 110
www.nadacepartnerstvi.cz
partnerstvi@nap.cz

podrobnější kontakty

logo-web.png
Otevírací doba
(od dubna do října)
 

po–pá  
08.00–18.00 

08.00–13.00   
výukové programy (vstup omezen)

so–ne
10.00
18.00

Pozn. Areál může být v rámci předem objednané akce uzavřen.
 

© 2014, Nadace Partnerství, všechna práva vyhrazena Powered by Kentico CMS Login