Brněnské vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada připojilo své dvě pasivní administrativní budovy k systému Lucid, který umí zobrazovat aktuální spotřebu energií pro veřejnost on-line. Jedná se tak o vůbec první dvě evropské budovy, které jsou na celosvětový systém napojeny. „Chceme jít příkladem a ukazovat, že stavět chytré a šetrné stavby se vyplatí. Je to náš příspěvek k aktuální diskuzi o změnách klimatu v Paříži. Úspěšnost globální klimatické politiky je závislá na milionech místních konkrétních opatření obcí, firem, domácností – a právě ve stavebnictví jsou ohromné rezervy,“ vysvětluje záměr Miroslav Kundrata, ředitel Nadace.

V celém areálu je přes 70 měřicích přístrojů a několik set čidel, která pravidelně poskytují systému potřebná data. Ta se zobrazují v reálném čase na webových stránkách areálu. „Každý se pak může podívat, jak se u nás točí kilowaty, tečou kubíky vody nebo jak se energie slunce mění na elektřinu. Mimo jiné například zjistí, že díky využití dešťové vody ušetříme pětapadesát procent pitné vody nebo že spotřeba energií je u nás sedmkrát nižší než u běžné administrativní budovy,“ vysvětluje manažer provozu Vlastimil Rieger a dodává: „Máme tak detailní přehled o spotřebě jednotlivých částí budovy i podle jednotlivých technologií, jako je  vzduchotechnika, výtah, tepelná čerpadla nebo server.“ 

Otevrena-zahrada_Lucid_graf-spotreby-energie.jpg

Areál i díky vlastním solárním panelům, fotovoltaice nebo využití hlubinných vrtů a tepelných čerpadel postupně směřuje k nulové uhlíkové bilanci. Chce tak jít příkladem novým developerským projektům po celé České republice. „Na exkurze k nám jezdí studenti i projektanti z celé republiky. Po téměř třech letech provozu jim můžeme třeba ukázat, že místo přibližně 150.000 Kč ročně za plyn na vytápění zaplatíme za rok pouze 30.000 Kč včetně chlazení. On-line systém, který tvrdá data o spotřebě ukáže, je další pádný argument, proč by ve své práci měli začít počítat se zelenými technologiemi. Navíc jsme schopni na základě dat z tříletého provozu vyčíslit i jejich ekonomickou návratnost. Každá další stavba, která se blíží nulové energetické bilanci, má na boj se změnami klimatu zásadní dopad. Bez těchto praktických činů a sdílení know-how nelze politické dohody na mezinárodní úrovni naplnit,“ uzavírá Miroslav Kundrata.

Kolik potřebuje Otevřená zahrada právě teď vody nebo elektrické energie? Podívejte se sem!
9cca10da-1d5c-4e88-bfc8-b206665316fa_175_175.jpg

Nadace Partnerství je partnerem v projektu Vytvoření environmentálních vzdělávacích programů pro studium odezvy na změny klimatu EHP-CZ02-0V-1-008-2014 podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Příjemcem grantu je Mendelova univerzita v Brně. Více o projektu.