Venkovní výstava (u jezírka) je k vidění až do konce srpna, a to v rámci otvírací doby Otevřené zahrady (po-pá: 8-18, so-ne: 10-18).

Kdo je Tomáš Hlavenka

Narodil se v roce 1977 v Brně. V letech 1998 – 2004 studoval v ateliéru Environmentu na Fakultě výtvarných umění v Brně u Vladimíra Merty a Mariana Pally. Od roku 2008 zde pedagogicky působí jako asistent v ateliéru Malířství I. Věnuje se i kurátorské práci (výstava Houby v Brně z roku 2012). S Pavlem Jiráskem spolupracoval na populárně naučném televizním pořadu NA HOUBY, pro který vytvořil rekvizitu – kostěnou houbařskou berlu.

Do širšího povědomí se Hlavenka zapsal ještě na studiích nástěnnými instalacemi mechových oltářů a recyklovaných motivů sošek z loveckých štvanic. Konstantním zdrojem mu i nadále zůstává příroda a vztah člověka k ní. Pro své objekty a sochy využívá nejrůznější materiály – přírodniny (kameny, kosti, paroží, samorosty i dřevní hlízky tzv. sferoblasty), litinu, zuhelnatělé dřevo a z oblasti umělých hmot zejména polyuretanovou pěnu. Rád si pohrává s materiálovou vazbou živého a „neživého“ světa.

Hlavenku, jako vášnivého mykologa, fascinuje především mnohotvárný organismus houby, který se stal důležitým tématem jeho práce po roce 2000. Dokonale realistické houby mohou být z kosti, u řeky nalezeného valounu nebo zuhelnatělého dřeva.

Jeho tvorba

Tvorba Tomáše Hlavenky působí odlehčeně a groteskně, čímž navazuje na spodní proudy v českém a evropském umění, které občas vyvěrají na povrch. Rozvíjejí se snad už od rudolfinské doby, aby se po letech či desetiletích útlumu zase znovu v jiné formě prosazovaly. U nás v době dadaismu či poetismu, potom v padesátých letech třeba v tvorbě skupiny Šmidrů a později v období normalizace se silnými přesahy až do dneška.

Tomáš Hlavenka došel k velmi osobitému a nezvyklému pohledu na svět. Inspiruje ho příroda, ale pohlíží na ni zároveň s nadsázkou i porozuměním. Dokáže se do ní vcítit. Rád prochází krajinou, která mu přináší stále nové zážitky a podněty. Zajímají ho materiály, které v sobě nesou informace charakterizující přírodu nebo schopnost člověka ji využívat ve svůj prospěch a které jsou zároveň předurčené pro určité námětové okruhy.

Galerie Otevřená zahrada funguje díky spolupráci Nadace Partnerství s Domem umění města Brna.